Kurumsal SEO nedir ?

Kurumsal SEO, kişisel sitelerin harici olarak kurumsal olarak ürün satışı yapan siteler için yapılan SEO’ya verilen isimdir. Kurumsal SEO hizmeti veren kişiler sektörde daha önceden bilgili olmalı ve iyi bir şekilde anahtar kelime analizi yapmalıdır. Kurumsal SEO çalışmaları başlangıçta site içi düzenlemeler yani iç seo yapılarak sonrasında site dışı SEO işlemlerine geçilme aşamalarıyla oluşmaktadır. Bir Kurumsal SEO hizmeti aldığınızda uzman tarafından satışını yaptığınız ürünün hangi yollardan satıldığı, hangi kitleye hitap ettiği, ne tür aramalar sonucu ürüne dair satış yapıldığı gibi birçok araştırma yapıldıktan sonra çalışmalara başlanması gerekmektedir. Aksi taktirde normal bir SEO çalışmasından hiçbir şekilde farkı olmayacaktır.

Kurumsal SEO Nasıl Yapılır ?

Site için SEO bakımında Kurumsal SEO çalışmalarının en büyük payını alan kriter mobil uyumluluktur. Çünkü günümüzde alışık olduğumuz masaüstü ve dizüstü bilgisayarların yerini telefon ve tabletler alıyor  ve ürün alacak kişiler genelde bu cihazları kullanıyor. Mobil uyumlu  site hazırlayarak sipariş ve üyelik işlemlerini hızlandırmak müşteri kaybetmemenizi sağlayacaktır. Ayrıca çok detaylı ve tamamlanması zor bir üyelik sistemi yaparsanız müşteriler üye olmaya çalışırken vazgeçip başka sitelere yönelebilmektedir.

 

Site tarafına bakıldığı kadar  sosyal medya platformlarında da şirket  aktif bir şekilde rol almalıdır.  Facebook, Twitter ve Google Plus gibi müşteriler ile etkileşim sağlanan alanlarda müşteri yorumlarına önem vermeli ve tarafına gönderilen mesajlara kısa bir sürede yanıt vermelidir.

İşin Google Adwords tarafına bakacak olursak her ne kadar sitelerin yükselmesi için gerekiyor denilse de hem verim almak hem de uzun süreli dönüşüm adına maddi külfeti aşırı fazla olacaktır. Ancak kurumsal seo hizmeti aldığınız takdirde sürekli olarak tek bir kelime için aşırı bedeller ödemekten kesin olarak kurtulursunuz.

Teknik Olarak Ne Yapılabilir ?

Kurumsal bir seo çalışması için sitenin karakteristik  özellikleri de önemlidir. Domain gizliliği ve SSL kullanımı bir kurumsal sitede özellikle e-ticaret sitesi için olmazsa olmazdır. Alışveriş yapıldığı için SSL sertifikası son derece önemli bir adımdır. Domain süresi ise bir yıllık yerine daha uzun süreli kayıt işlemi yaparsanız, “kapanmayacağız, uzun süre buradayız” gibi bir anlam yüklemiş olacaksınız. Ayrıca whois bilgilerinizi gizlememek size fayda sağlayacaktır.